Země bez kultury
je jako tělo bez duše.

Úsměvy Lucie Bílé v prosincovém Kultu

Předvánoční čas je po roce opět tady a s ním i prosincové číslo magazínu KULT!. Čeká vás velký rozhovor se zpěvačkou Lucií Bílou a vaším uším zalahodí neobvyklý středověký rock. Také se společně opět vydáme do brněnského podzemí, tentokrát pod Moravské náměstí, a v neposlední řadě si užijete malou lekci hantecu.

Nečekaná pandemie koronaviru tentokrát zasáhla kulturní oblast obzvlášť silně. Co si myslí Lucie Bílá a jak se k celé situaci postavila? Prozradí také své plány do budoucna a přiblíží otevření Divadla Lucie Bílé i vydání zbrusu nové knihy.

Pro boj s dlouhou chvíli vám přinášíme množství těch nejčerstvějších novinek, tentokrát nejen filmových a knižních, ale také z oblasti videoher. Nebudou chybět ani filmové recenze, zaujal naše recenzenty více snímek Richard Attenborough: Život na naší planetě nebo nová Mulan? Od filmů krátce přeskočíme ke streamovací platformě Disney+ a jejímu novému populárnímu seriálu The Mandalorian. Nebudete ochuzeni ani o divadelní premiéru, přiblížíme vám inscenaci Krásky a zvířete, kterou Divadlo Polárka uvedlo prostřednictvím YouTube. U divadla ještě zůstaneme a pogratulujeme Petru Štěpánovi z Městského divadla Brno k získání Ceny Thálie.

Hudební rubrika vám nabídne návštěvu jubilejního 20. ročníku brněnského JazzFestu, jehož začátek je plánován na 7. března 2021. Festivalem vás provede Chick Corea, kytarista Vincente Amigo nebo GoGo Penguin. Dále vám představíme středověce-rockové hudební uskupení Tempus. Jak kapela pohlíží na hudbu, texty a jak vnímá sama sebe?

Jelikož jsou Vánoce za dveřmi, zahájíme nový projekt vánoční povídkou. I vy budete mít nyní možnost přispět svými výtvory na stránky magazínu. Dále se přesuneme do brněnského podzemí, přesněji do suterénu pod Spolkový dům.

Pro milovníky dobrého jídla je v magazínu připraven recept na klasické ovocné knedlíky. Ovšem přečtete jej pouze tehdy, pokud alespoň trochu rozumíte hantecu. Dokážete se prokousat Žankovými švestkáči nebo mergláči?

Prosincový KULT! si můžete stáhnout v PDF a podpořit tak naši činnost a českou kulturu, která zažívá opravdu těžké časy.