Země bez kultury
je jako tělo bez duše.

O divadle a filmu se Zdeňkem Junákem a Kultem

Brněnský herec a dabér Zdeněk Junák letos oslaví jubilejní 70. narozeniny, rozhovor s ním si tudíž Kult nemohl nechat ujít. Mimo obvyklých filmových, divadelních i knižních recenzí si tentokrát přečtete něco o historii moravských vín a zavítáte na zámek v Lysicích, kde vás provede zdejší kastelánka. Malé vzpomínkové okénko pak bude patřit Jeanu-Paulu Belmondovi.

Jméno Zdeňka Junáka je neodmyslitelně spjato (nejen) s Městským divadlem Brno, které je jeho působištěm bezmála 30 let. Herectví prozatím na hřebík pověsit nehodlá, a tak ho můžete vidět (a samozřejmě slyšet) v nové muzikálové adaptaci filmu Pretty Woman. Jaký vztah má k filmové předloze i filmům obecně se dočtete na stránkách nového čísla magazínu KULT!.

Z nových filmů vám přiblížíme fantasy Zelený rytíř, naléhavé drama Quo vadis, Aida? nebo očekávanou novou verzi stejnojmenné knihy Duna. Z divadelních prken přinášíme čerstvé dojmy z již zmíněného muzikálu Pretty Woman. Milovníci televizních seriálů se mohou bavit u třetí série Sexuální výchovy. Knižní výběr i tentokrát nabízí foglarovku – Boj o první místo – a dále přináší komiksy Conan z Cimmerie a Moře v plamenechPevnost Vader.

Populární Proměny Brna ve fotografii tentokrát dokumentují vývoj Obřan během téměř sta let. V minulosti se chvíli zdržíte – dozvíte se o pěstování vína v Čechách a na Moravě, zhlédnete velkou popravu, pokocháte se zámkem Lysice a putování zakončíte u barokní kašny Parnas na Zelném trhu.

Nové číslo ocení i vaše chuťové pohárky, jelikož si pro vás Mlsná tužka připravila recenzi pidikavárny Fabrik Food Factory, která proslula například svými jacket potatoes. Vyzkoušeli jsme také novou zahradní kavárnu Garden Coffee, která vsází na příjemnou atmosféru a vůni čerstvých bylinek. Jste-li opravdu zapálenými milovníky kávy, zveme vás na Týden kávy, který proběhne v online formátu.

Kultura je a vždy byla i o lidech, a tak se seznámíte s Danielem Šobáněm, vystudovaným architektem, jehož jméno je ale známé spíše na poli finančního poradenství. Má navíc zajímavého koníčka – historický šerm. Čtení zakončíte několika tipy pro váš volný čas, a to černobílou deskovou hrou Světlonoš či novou střílečkou ze série Far Cry. Sportovní fanoušci se mohou radovat, jelikož BK Žabiny vstupují do sezóny bez jediné porážky a se třemi předsezónními tituly.